Skip to content

20 Lillian DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block147.20
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
56%
Improvement Value:$123,400
44%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+7.8%
2024$6,462+6.3%
2023$6,081-0.1%
2022$6,089+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 16141, Page 664Recorded7/22/2015

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15881, Page 1759Recorded8/29/2014

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 14592, Page 1413

Property Built

Built

Year Built: 1965