Skip to content

8 Dorothy DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block147.21
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,041
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,600
64%
Improvement Value:$79,100
36%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,455+1.0%
2024$5,402+10.6%
2023$4,885-0.1%
2022$4,892+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,041DeedBook 19928, Page 1803Recorded2/14/2025

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 16527, Page 1810Recorded10/3/2016

Property Sale

Sale
$160,200
DeedBook 14857, Page 161

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5720, Page 437

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4279, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1965