Skip to content

55 Ruth Ann DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$414,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block147.22
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,263
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
49%
Improvement Value:$163,500
51%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,963+1.0%
2024$7,886+5.9%
2023$7,447-0.1%
2022$7,456+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$414,000

From:

To:

Sq Ft1,263DeedBook 17181, Page 208Recorded7/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14408, Page 164

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 11530, Page 1588