Skip to content

39 Ruth Ann DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block147.22
Lot114
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
63%
Improvement Value:$91,900
37%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,185+1.0%
2024$6,125+5.9%
2023$5,784-0.1%
2022$5,792+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14163, Page 777

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4358, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1965