Skip to content

8 Ruth Ann DriveManahawkin, NJ 08050

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block147.22
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class10
DescriptionBKHD
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
98%
Improvement Value:$3,000
2%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,561+1.0%
2024$3,526+5.9%
2023$3,330-0.1%
2022$3,334+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 15519, Page 816