Skip to content

12 Ruth Ann DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block147.22
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,064
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,200
61%
Improvement Value:$102,300
39%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,443+1.0%
2024$6,381+5.9%
2023$6,026-0.1%
2022$6,033+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12245, Page 594

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5563, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1965