Skip to content

32 Ruth Ann DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 22, 1999

Property Information

Block147.22
Lot97
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,003
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
45%
Improvement Value:$191,200
55%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+1.0%
2024$8,567+5.9%
2023$8,090-0.1%
2022$8,100+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5752, Page 921

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5050, Page 518