Skip to content

52 Claudia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2017

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block147.23
Lot138
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,221
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
36%
Improvement Value:$282,700
64%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,923+1.0%
2024$10,817+5.9%
2023$10,214-0.1%
2022$10,228+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,221DeedBook 17171, Page 983Recorded7/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 16058, Page 603Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 13367, Page 869

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12120, Page 312

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 5736, Page 109

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5412, Page 800