Skip to content

77 Claudia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1970

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 7, 2000

Property Information

Block147.23
Lot149
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,484
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,600
56%
Improvement Value:$129,700
44%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,258+1.0%
2024$7,188+5.9%
2023$6,787-0.1%
2022$6,796+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10121, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1970