Skip to content

71 Claudia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block147.23
Lot150
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,483
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
42%
Improvement Value:$220,800
58%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,386+1.0%
2024$9,295+5.9%
2023$8,777-0.1%
2022$8,789+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$158,000
Sq Ft2,483DeedBook 18667, Page 1346Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965