Skip to content

23 Claudia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 10, 2011

Property Information

Block147.23
Lot162
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,440
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
57%
Improvement Value:$117,100
43%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+1.0%
2024$6,745+5.9%
2023$6,369-0.1%
2022$6,377+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14834, Page 400

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 10899, Page 1513

Property Built

Built

Year Built: 1992