Skip to content

11 Claudia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2022

Last Sale Price
$1,109,500
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block147.23
Lot165
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
31%
Improvement Value:$349,000
69%
Total Assessment$506,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,569+1.0%
2024$12,447+141.1%
2023$5,162-0.1%
2022$5,168+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,109,500
DeedBook 19254, Page 1191Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft792DeedBook 18922, Page 1944Recorded2/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 13281, Page 625