Skip to content

7 Claudia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 21, 2007

Property Information

Block147.23
Lot166
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,713
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,900
56%
Improvement Value:$109,600
44%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,920+1.0%
2024$5,861+1.6%
2023$5,770-0.1%
2022$5,778+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13793, Page 1776

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 10235, Page 1422

Property Built

Built

Year Built: 1965