Skip to content

964 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block147.23
Lot167
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage785
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,300
71%
Improvement Value:$56,300
29%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,882+1.0%
2024$4,834+6.7%
2023$4,533-0.1%
2022$4,538+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft785DeedBook 19824, Page 38Recorded10/21/2024

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft785DeedBook 19687, Page 250Recorded5/20/2024

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft785DeedBook 19544, Page 1090Recorded11/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965