Skip to content

60 David DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 7, 2015

Property Information

Block147.24
Lot184
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,555
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
40%
Improvement Value:$238,900
60%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,835+1.0%
2024$9,740+5.9%
2023$9,197+1.1%
2022$9,098+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 16135, Page 714Recorded7/16/2015

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4359, Page 274