Skip to content

88 David DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block147.24
Lot191
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
55%
Improvement Value:$128,600
45%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,096+22.4%
2024$5,796+5.5%
2023$5,494-0.1%
2022$5,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17076, Page 1176Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16638, Page 842Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16290, Page 1246Recorded1/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965