Skip to content

43 David DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block147.24
Lot208
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,280
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
54%
Improvement Value:$135,300
46%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,263+1.0%
2024$7,193+5.9%
2023$6,792-0.1%
2022$6,801+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10970, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$93,014
DeedBook 4919, Page 163

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4624, Page 818