Skip to content

23 David DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block147.24
Lot213
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage948
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
71%
Improvement Value:$65,000
29%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,517+1.0%
2024$5,464+5.9%
2023$5,159-0.1%
2022$5,166+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 12400, Page 223

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10592, Page 976

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 4306, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1965