Skip to content

12 Beverly LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 6, 2007

Property Information

Block147.25
Lot223
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage972
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
70%
Improvement Value:$66,200
30%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,547+1.0%
2024$5,493+5.9%
2023$5,187-0.1%
2022$5,194+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 13633, Page 178

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 11006, Page 1790

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 10081, Page 1674

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 4624, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1965