Skip to content

40 Beverly LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block147.25
Lot230
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,060
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,200
64%
Improvement Value:$89,000
36%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,113+1.0%
2024$6,054+5.9%
2023$5,717-0.1%
2022$5,724+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,060DeedBook 20180, Page 297Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 16100, Page 1901Recorded6/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1964