Skip to content

68 Beverly LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 15, 1999

Property Information

Block147.25
Lot237
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
66%
Improvement Value:$82,300
34%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+1.0%
2024$5,889+5.9%
2023$5,561-0.1%
2022$5,568+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5699, Page 296

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5157, Page 372

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4372, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1965