Skip to content

60 Mary Alice RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block147.26
Lot293
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,126
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
63%
Improvement Value:$92,300
37%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+1.0%
2024$6,135+5.9%
2023$5,793-0.1%
2022$5,801+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft1,126DeedBook 19781, Page 1329Recorded9/5/2024

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,126DeedBook 18779, Page 87Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 17122, Page 848Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14528, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1965