Skip to content

64 Mary Alice RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Jun 26, 1991

Property Information

Block147.26
Lot294
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
65%
Improvement Value:$84,900
35%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,011+1.0%
2024$5,953+5.9%
2023$5,622-0.1%
2022$5,629+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 4915, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1965