Skip to content

104 Mary Alice RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 16, 2002

Property Information

Block147.26
Lot304
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
41%
Improvement Value:$230,300
59%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622+1.0%
2024$9,529+5.9%
2023$8,998-0.1%
2022$9,009+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11115, Page 1327

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10085, Page 1148