Skip to content

124 Mary Alice RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Oct 12, 2010

Property Information

Block147.26
Lot309
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,614
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,500
53%
Improvement Value:$155,100
47%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+1.0%
2024$8,031+5.9%
2023$7,584-0.1%
2022$7,593+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500
DeedBook 14746, Page 410

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5767, Page 179

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4853, Page 153

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4420, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1976