Skip to content

51 Mary Alice RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block147.26
Lot328
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,092
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
34%
Improvement Value:$299,100
66%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,330+1.0%
2024$11,220+46.7%
2023$7,651+6.9%
2022$7,156+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,092DeedBook 18153, Page 484Recorded11/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14230, Page 860