Skip to content

43 Mary Alice RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Jan 23, 1997

Property Information

Block147.26
Lot330
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage616
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
74%
Improvement Value:$55,300
26%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,276+1.0%
2024$5,225+5.9%
2023$4,934-0.1%
2022$4,941+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5442, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1964