Skip to content

103 Gregg DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Feb 28, 2000

Property Information

Block147.27
Lot375
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,020
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
69%
Improvement Value:$71,600
31%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,681+1.0%
2024$5,626+5.9%
2023$5,313-0.1%
2022$5,320+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 10048, Page 1652

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4596, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1964