Skip to content

99 Gregg DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 2, 2010

Property Information

Block147.27
Lot376
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
63%
Improvement Value:$93,000
37%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,212+1.0%
2024$6,152+5.9%
2023$5,810-0.1%
2022$5,817+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14615, Page 1191

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5389, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1964