Skip to content

83 Gregg DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2008

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block147.27
Lot381
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class18
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage3,412
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
27%
Improvement Value:$448,700
73%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,181+1.0%
2024$15,034+7.4%
2023$13,997-0.1%
2022$14,015+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft3,412DeedBook 18634, Page 267Recorded8/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$655,000
DeedBook 14212, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$398,000
DeedBook 12775, Page 989