Skip to content

63 Gregg DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block147.27
Lot385
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage792
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
67%
Improvement Value:$77,400
33%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,825+1.0%
2024$5,769+9.6%
2023$5,264-0.1%
2022$5,271+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 12874, Page 355

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 10712, Page 1254

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 5648, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1964