Skip to content

35 Gregg DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2022

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block147.27
Lot392
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
23%
Improvement Value:$506,400
77%
Total Assessment$660,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,398+1.0%
2024$16,239+324.4%
2023$3,827-0.1%
2022$3,832+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,296DeedBook 19107, Page 1149Recorded7/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 18418, Page 1930Recorded4/14/2021