Skip to content

1290 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2022

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block147.31
Lot477
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
37%
Improvement Value:$310,500
63%
Total Assessment$492,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,239+1.0%
2024$12,120+272.8%
2023$3,251-0.1%
2022$3,255+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft1,988DeedBook 19179, Page 124Recorded9/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 17149, Page 1101Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 16809, Page 1125Recorded7/21/2017