Skip to content

27 Barry LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block147.32
Lot437
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,590
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
47%
Improvement Value:$231,900
53%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,883+1.0%
2024$10,778+5.9%
2023$10,177-0.1%
2022$10,190+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 17085, Page 1647Recorded4/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14228, Page 1230

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14090, Page 630

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 11781, Page 1471

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 4287, Page 93