Skip to content

31 Barry LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1966

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 1, 1990

Property Information

Block147.32
Lot438
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
64%
Improvement Value:$116,000
36%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,968+1.0%
2024$7,891+5.9%
2023$7,451+4.1%
2022$7,156+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4838, Page 982

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 4597, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1966