Skip to content

55 Barry LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1969

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 10, 2014

Property Information

Block147.32
Lot444
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
57%
Improvement Value:$164,800
43%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+1.0%
2024$9,401+5.9%
2023$8,877-0.1%
2022$8,888+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From:

To:

DeedBook 15848, Page 873Recorded7/15/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4873, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1969