Skip to content

43 Clarence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2014

Property Information

Block147.33
Lot407
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage748
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
46%
Improvement Value:$242,300
54%
Total Assessment$448,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,141+1.0%
2024$11,034+5.9%
2023$10,419-0.1%
2022$10,432+1.4%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5485, Page 574

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4820, Page 878

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4417, Page 615