Skip to content

51 Clarence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block147.33
Lot409
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,003
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
49%
Improvement Value:$216,400
51%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,248-1.4%
2024$10,397+6.0%
2023$9,808-0.1%
2022$9,821+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,003DeedBook 17878, Page 118Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 13296, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$113,650
DeedBook 4887, Page 244

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4214, Page 725