Skip to content

48 Clarence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1968

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block147.33
Lot417
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage972
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
73%
Improvement Value:$76,800
27%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+1.0%
2024$6,964+5.9%
2023$6,576-0.1%
2022$6,584+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10346, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1968