Skip to content

40 Clarence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2014

Property Information

Block147.33
Lot419
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,332
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
65%
Improvement Value:$113,200
35%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+1.0%
2024$7,854+5.9%
2023$7,416-0.1%
2022$7,426+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968