Skip to content

16 Clarence DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block147.33
Lot425
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class18
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,895
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
42%
Improvement Value:$283,100
58%
Total Assessment$489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,154+1.0%
2024$12,037+5.9%
2023$11,366-0.1%
2022$11,381+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,895DeedBook 15855, Page 1274Recorded7/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 15677, Page 1813Recorded11/4/2013