Skip to content

28 Mitzie LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block147.34
Lot390
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
69%
Improvement Value:$93,000
31%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434+0.9%
2024$7,367+6.6%
2023$6,913-0.1%
2022$6,922+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,152DeedBook 19012, Page 949Recorded4/29/2022

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4246, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1967