Skip to content

16 Mitzie LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block147.34
Lot393
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,828
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
41%
Improvement Value:$297,100
59%
Total Assessment$503,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,502+1.0%
2024$12,381+5.9%
2023$11,691-0.1%
2022$11,706+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 11476, Page 888

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10480, Page 65

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5411, Page 418