Skip to content

3 Ronnie DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2012

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block147.35
Lot346
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class18
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,300
38%
Improvement Value:$306,700
62%
Total Assessment$496,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,316+1.2%
2024$12,175+5.9%
2023$11,496-0.1%
2022$11,511+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,196DeedBook 18646, Page 1044Recorded8/25/2021

Property Sale

Sale
$649,900

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 18013, Page 890Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 15345, Page 1936

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 14911, Page 754

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5303, Page 428