Skip to content

7 Ronnie DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block147.35
Lot347
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
54%
Improvement Value:$176,400
46%
Total Assessment$382,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,505+1.0%
2024$9,413+5.9%
2023$8,889-0.1%
2022$8,900+1.4%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 15755, Page 429Recorded3/3/2014

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 10190, Page 971

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4429, Page 783