Skip to content

1394 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block147.35
Lot371
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,800
65%
Improvement Value:$101,100
35%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,198+1.0%
2024$7,129+5.9%
2023$6,731-0.1%
2022$6,740+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,408DeedBook 19954, Page 309Recorded3/17/2025

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5423, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1967