Skip to content

11 Nancy DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$566,000
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block147.36
Lot313
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,590
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
41%
Improvement Value:$295,600
59%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,465+1.0%
2024$12,344+6.8%
2023$11,561-0.1%
2022$11,576+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$566,000

From:

To:

Sq Ft2,590DeedBook 16149, Page 1663Recorded7/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 15750, Page 340Recorded2/21/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5768, Page 31

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4975, Page 445

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4720, Page 684