Skip to content

23 Nancy DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1970

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block147.36
Lot316
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,696
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
52%
Improvement Value:$187,500
48%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,679+1.0%
2024$9,585+5.9%
2023$9,051-0.1%
2022$9,063+15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 18087, Page 1077Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 11754, Page 1559

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4640, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1970