Skip to content

59 Nancy DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block147.36
Lot325
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage792
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
68%
Improvement Value:$97,100
32%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+1.2%
2024$7,446+5.9%
2023$7,031-0.1%
2022$7,040+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4362, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1969