Skip to content

43 Andrew DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2014

Property Information

Block147.37
Lot279
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage948
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
66%
Improvement Value:$105,300
34%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,740+1.0%
2024$7,665+7.0%
2023$7,166-0.1%
2022$7,175+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4167, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1967